Knihovna
Přístupnost knihovny
Vážení návštěvníci knihovny Regionálního muzea v Teplicích,
od 23. 10. do 30. 11. 2023 bude muzejní knihovna uzavřena pro veřejnost. Své badatelské dotazy můžete i nadále zasílat na knihovna@muzeum-teplice.cz
Děkujeme za pochopení.
Kontakty
- vedoucí knihovny, Mgr. Monika Novotná +420 412 359 013, 731 449 170
- badatelna a půjčovna +420 412 359 035 a 412 359 032
- e-mail: knihovna@muzeum-teplice.cz
On-line katalog odborné literatury
O knihovně
Knihovna Regionálního muzea v Teplicích pečuje o fond 85.000 svazků odborné literatury a knižních sbírek. Badateli jsou vyhledávány knihy ze sbírek rukopisů, starých tisků, bibliofilií a regionální literatury. Ve správě knihovny jsou také dva typy historických knihoven, klášterní knihovna cisterciáků v Oseku a zámecká knihovna rodiny Clary–Aldringenů, doplněná o soubor rozličných vydání děl Johanna Wolfganga Goetha a Friedricha Schillera. Pro zodpovídání bibliografických a faktografických dotazů slouží pro uživatele knihovny také internetové vyhledávání.
Fond odborné literatury je systematicky doplňován o knihy a časopisy (120 titulů) z řady vědních oborů zastoupených v muzeu. Jedná se především o literaturu dějepisnou, archeologickou, uměleckohistorickou, z přírodovědy je zastoupena literatura z botaniky, zoologie, mineralogie, geologie a paleontologie. Orientaci v klasifikaci a pojmech rozličných odvětví lidské činnosti slouží badatelům příruční knihovna ve studovně knihovny. Vyhledávaným pramenem je fond regionální literatury, unikátní sbírkové literatury sedmnáctého až dvacátého století k dějinám Teplicka. Zaujme například ucelená řada soupisů lázeňských hostů, které byly vydávány každým rokem od 1800 do konce roku 1938. V nevelké sbírce rukopisů nalezneme dva objemné iluminované zpěvníky, graduál z roku 1560 a kancionál z roku 1566 českého literátského bratrstva v Teplicích, zhotovené v pražské dílně Jana Táborského z Klokotské hory. Badatelsky je zajímavý soubor rukopisných soupisů lázeňských hostů z osmnáctého století. Fond starých tisků (z let 1501–1850) obsahuje vzácná vydání bohemikální literatury, první české tištěné bible, bylináře, kroniky, dějepisná pojednání, memoárovou i teologickou literaturu.
Vysokou úroveň české knižní kultury a snahy o obrodu moderní umělecké knižní vazby dokumentuje sbírka bibliofilií a faksimilií. Obdiv zasluhují práce českých knihařů 20. století, L. Bradáče, O. Blažka, K. Dudeška, manželů Jiroutových, J. Svobody, L. Hodného st. a dalších.
Muzejní knihovna pečuje též o 24.000 svazků klášterní knihovny cisterciáků v Oseku v původním barokním mobiliáři z roku 1725. Obsahuje řadu prvotisků, rukopisů a bohemikální literaturu, pozoruhodné jsou gotické, renesanční a barokní vazby mnohých knih. Nalezneme zde stopy zmizelých šlechtických knihoven Rožmberků a Valdštejnů nebo českých humanistů 16. století. Na 18.000 svazků bývalé zámecké knihovny rodiny Clary–Aldringenů dokumentuje myšlenkové proudy ovlivňující v minulosti kulturu našich zemí. Latinský nápis v barokní knihovně v Oseku „Non spectaculo sed usui“ (Ne k podívané, ale k užívání) vyjadřuje i dnešní smysl práce knihovníků.
-
Interiér knihovny v teplickém muzeu (vybavení bývalé zámecké knihovny)
-
Teplický gradual (1560), členové teplického literárního bratrstva
-
Příklad vazby Jiřího Hadlače
-
Úvodní stránka hymnické knihy (1566) - erb Volfa z Vřesovic a erb Teplic
-
Les Galenistes confondus par Paracelse - alchymistický rukopis, přelom XVII-XVIII století
-
V postupné a hymnické knize jsou písně připomínající upálení Mistra Jana Husa a českých mučedníků