Ocenění za zachování a rozvoj lidových tradic Ústeckého kraje Zlatý džbánek
Od roku 2017 Regionální centrum pro tradiční lidovou kulturu a Ústecký kraj každoročně udělují ocenění Zlatý džbánek za zachovávání a udržovaní lidových tradic Ústeckého kraje na základě nominací odborné i laické veřejnosti. Součástí ceny je čestný diplom, Zlatý džbánek v podobě keramického džbánku a finanční dar v hodnotě 10 tisíc Kč.
Návrhové listy ke stažení ZDE.
Statut ocenění Zlatý džbánek
Kontaktní osoba: Alena Hubáčková DiS., tel.: +420 412 359 040, hubackova@muzeum-teplice.cz
Přehled oceněných
2017
Prvním oceněným byl PhDr. František Ledvinka, ředitel skanzenu v Zubnicích. Cenu dostal za celoživotní práci a podporu lidových tradic a záchranu lidové architektury v oblasti Českého středohoří. Druhým oceněným se stal folklórní soubor Lužičan, který sídlí v Krásné Lípě. Cenu obdržel za udržování a obnovování lidové kultury a tradic v rámci Ústeckého kraje, zejména v oblasti Krásnolipska. Cenu přebírala paní Naďa Semelková, vedoucí souboru.
Fotogalerie
2018
Slavnostní předávání druhého ročníku ocenění Zlatý džbánek, které získaly Sonja Vydrová, majitelka dřevovýrobní firmy NBW s.r.o. v Nové Vsi v Horách a Asociace malířek a malířů kraslic České republiky, proběhlo dne 8. 12. 2018 v Zubrnicích v kostele sv. Máří Magdalény při příležitosti akce s názvem Vánoce ve Skanzenu. Průběh akce a předávání ceny můžete shlédnout v krátkém VIDEU, za jehož zpracování děkujeme Janě Dyškantové. Níže si můžete přečíst krátkou zprávu o oceněných nebo navštívit jejich webové stránky.
Sonja Vydrová (www.nbw.cz)
Asociace malířek a malířů kraslic ČR v Libotenicích (www.galeriekraslic.cz)
2019
V roce 2019 bylo oceněno řemeslo krajkářství a betlémářství, které se řadí mezi tradiční lidová řemesla Ústeckého kraje. Za celoživotní práci v oboru krajkářství na Chomutovsku byla oceněna Věra Vlčková a za udržování betlémářského řemesla na Šluknovsku Spolek jiříkovských betlémářů, za které převzal ocenění Oldřich Podzimek.
Krajkářka Věra Vlčková
Spolek jiříkovských betlémářů, z.s.
Fotogalerie (Za fotografie děkujeme paní Aleně Borlové.)
2020
V roce 2020 ocenění obdrželi Roman Klinger z Mikulášovic a Partnerský spolek Litvínov – Herdulky, o.p.s. Mgr. Roman Klinger obnovil v Mikulášovicích v okrese Děčín roku 2011 mnohaletou tradici velikonoční jízdy. Oceněný je také činným betlémářem a pořadatelem pravidelných výstav betlémů v mikulášovickém kostele a patří mezi poslední aktivní mluvčí místního německého nářečí, které se naučil od své babičky. Partnerský spolek Litvínov - Herdulky, o. p. s., v okrese Most vznikl před 20 lety a sdružuje litvínovské krajkářky. Téměř dvacet paličkářek se schází každý pátek odpoledne ve veřejně přístupných prostorách zámku Litvínov. V roce 2015 vytvořily expozici k významné litvínovské manufaktuře spřádající sukno. Expozice je interaktivní, obsahuje šest rozpohybovaných grafických listů, které ukazují vždy jednu manufakturní činnost.
2021
V roce 2021 byl oceněn profesor ak. mal. Jaroslav Prášil, který se věnuje paličkování, výrobě skleněných perličkových vánočních ozdob a háčkování a pletení z vrbového proutí. Je spojený s Muzeem v přírodě v Zubrnicích, které pomáhal se studenty budovat a v současné době se účastní akcí pro veřejnost, kde prezentuje tradiční řemesla.
Druhými oceněnými roku 2021 jsou manželé Zmítkovi, Marcel a Stanislava, kteří společně vybudovali a řídí firmu Kouzlo Vánoc. Jejich podnik sídlí v historickém centru města Krupka v Mlýnské ulici a věnuje se výrobě tradičních foukaných skleněných vánočních ozdob nad kahanem, navazuje tak na dlouhou sklářskou tradici v Krušnohoří.
2022
Nositeli ocenění Zlatý džbánek se v roce 2022 stali Miroslava Brůnová, za vedení Klubu šité krajky při Oblastním muzeu v Chomutově a Zdeněk Oravec, mistr tesařského oboru. Chomutovský spolek krajkářek šité krajky vznikl v roce 2000 a je jediný v Čechách. Členky navazují na historicky podloženou tradici výroby šité krajky v českém Krušnohoří a pravidelně se účastní krajkářských výstav. Zdeněk Oravec se zabývá renovací kulturních památek v Ústeckém kraji. Zaměřuje se na tesařské, klempířské a pokrývačské práce dominantně realizované na historických či památkově chráněných objektech. Aktuálně je také regionálním přednostou Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů České republiky.
2023
Hrdými nositeli ocenění Zlatý džbánek se v roce 2023 stali řezbář Jiří Šafránek z Janova u Litvínova za udržování, zachování a rozvoj betlémářské tradice v regionu Krušnohoří a Chomutovská ostrostřelecká společnost, C. k. privilegovaný střelecký sbor, za udržování a rozvoj tradiční letniční střelby ku ptáku a střelby na malované terče.
2024
Oceněni v roce 2024 byli keramička Magdaléna Brožová a Spolek loutkářů v Lounech. Tvorba Magdalény Brožové je úzce spjata s městysem Levín, kde se věnuje autorské keramice – především kamenině, kterou vytváří na hrnčířském kruhu a vypaluje v peci otápěné dřevem. Svou činorodostí Magdaléna dokázala navázat na téměř nepřetržitou keramickou produkci v Levíně, trvající 600 let. Oživila tím jedno z historicky nejvýznamnějších středisek keramické výroby nejen v Čechách, ale v celé střední Evropě.
Spolek loutkářů v Lounech kontinuálně navázal na stejnojmenný spolek založený již v roce 1909, který se zasloužil o stavbu nejstaršího stálého („kamenného“) loutkové divadla v Československu. Hlavním účelem spolku je kulturně-výchovná činnost v oblasti loutkářství v Lounech, pořádání divadelních představení pro děti. Svou činností spolek přispívá k udržení loutkářské tradice v regionu.